Ana sayfa Part Time SESLİ KİTAP SATARAK GELİR ELDE ETMEK

SESLİ KİTAP SATARAK GELİR ELDE ETMEK

489
0
PAYLAŞ

Sesli kitap günümüz Türkiye’sinde özellikle görme engelliler ve araçta iş esnasında kitap okumayı sevenler için tasarlanmıştır. Sesli kitap konusunda birçok vakıfların ve gönüllü insanların da desteğini göz ardı etmemek gerekmektedir. Sesli kitap kullanım alanı çok fazla olduğu için bunları birkaç örnekle açıklamak gerekirse; CD-Çalar, MP3, Radyo vb. birçok kullanım alanı mevcuttur.

Sesli Kitap Nedir?

Bir ses kayıt cihazı ile bir kitabın yüksek ses ile kaydının yapılması ile oluşan bir konuşan kitaptır. Bu başlığı okuyabilen birçok arkadaş bu bilginin sadece görme engelliler için olduğunu düşünse de yazım bittiğinde bu fikirleri tamamen değişime uğrayacaktır. Öncelikle sesli kitap birçok kitap okurlarının gözdesi haline gelmeye başlamıştır. Çünkü sesli kitap sayesinde her alanda her durumda istedikleri an kitap okuyabilme gibi bir özellikle tanışmışlardır. İşte tam bu yüzden, bu kitaplar sadece görme engelli vatandaşlarımız için değil kitap okumayı seven herkes içindir. Fakat ne olursa olsun, tabi ki de en çok görme engelli bireyler tarafından tercih edilmektedir.

Görme engelliler için asıl kitaplar, “Braille” alfabesi olan “görme engelliler alfabesi” ile kabartmalı şekilde yazılarak basılmaktadır. Fakat durum çok maliyetli cihazlarla yapıldığı için pek tercih edilmemektedir. Tercih edilse dahi pratiklik açısından aksaklıklar yaşanmaktadır. Hâl böyle olunca da alternatif çözüm yolları üretilmiştir.Türkiye’de ki hayat şartları nedeni ile birçok görme engelli vatandaşımız “Braille” alfabesini hiç bilmemektedir. Durum bu şekilde de olunca zaten kitaplar tercih konusunda da bir adım geride kalmıştır. Bu durumu telafi edebilmek amaçlı da sesli kitaplar düzenlemeler sonucu piyasa da yerini almıştır.

Sesli Kitap Nasıl Yapılır – Satılır?

Sesli kitaplar ses geçirmeyen özel ortamlarda özel ses kayıt cihazları ile yapılmaktadır. Ayarlamalar vurgular ses patlamaları, ses titreşimleri giderilerek okuyucuya çok daha net düzenli bir ses dinletilir. Böylece Sesli kitabı dinleyen kişiler de konuyu daha rahat anlayarak kitabın içinde gibi, kitabı yaşayabilir. Bu kayıt ortamlarına bir de devlet katkısı olarak İl ve İlçe kütüphanelerinin görme engelliler için olan kısmında bir de özel kurulmuş bazı kurumlarda, üniversitelerde kayıt yerleri ayarlanıyor. Sesli kitaplar için bu şekilde başarılı kayıtlar yapılır.

Sesli kitap satışı için ise birçok çevrimiçi e-ticaret siteleri mevcuttur. Buralardan satış yapabilir ve satın alabilirsiniz.

 

Türkçe Sesli Kitap İçin örnekler

https://seslikutuphane.ibb.gov.tr/tr/

http://konusankitaplik.mkutup.gov.tr/

 

Bir kaçını sizlerle paylaşmak istedim. Bu sayıyı çoğaltabiliriz. Bunun için internet üzerinden araştırmalar yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here