Ana sayfa E-Ticaret MAKALE YAZARAK PARA KAZANMAK     

MAKALE YAZARAK PARA KAZANMAK     

5298
0
PAYLAŞ

Makale yazarak para kazanmak için öncelikle durum makalenin konusu, akıcılığı, okuyucuyu etkilemesi gibi ayrıntılara dikkat edilmesi gerektiğidir. Makale yazarken en önemli husus kaliteli bir makale yazabilmektir. Gerisi zamanla olur. Yeter ki kaliteli içerikler oluşturabilin. Alıcı her zaman vardır. Çünkü yeniçağ komple sanal ortam olan internettedir. Ben konularımı sadece kendim seçiyorum diyorsanız, ilgi çeken konulara ağırlık göstermeyi deneyin.  Bu şekilde daha çok alıcıya hitap edersiniz.

Makale Nedir?

Makale bir konuyu açıklığa kavuşturmak, bir düşünceyi, duyguyu ifade etmek, bir gerçeği açığa çıkarmak veya bir tezi savunmak amacıyla yazılan yazılar bütünüdür.

Dikkatli bakılırsa aslında birçok makale yazarlarının bile kelime hataları olduğu cümle düşüklükleri yaptıkları ortaya çıkar. Hatta çoğu paragraf bile kullanmaz. Ama böyle olmasına rağmen en iyiler onlardır. Çünkü sebebi, araştırmalarını çok iyi yapmalarıdır. Bu yüzden iyi bir araştırmacı olmak sizi iyi bir Makale’ci yapacaktır şüphesiz.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO yani Search Engine Optimization, Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinmektedir.  Yani arama, “Google Arama Motorunun istediği kurallara uygun şeklinde olmalıdır” anlamına gelir. Bunu da aşağıdaki kurallara göre yapmaktadır. SEO uyumlu makale bu şekilde tanımlanabilir.

SEO Uyumlu Makale Yazmak İçin Kurallar Nelerdir?

Her şey de olduğu gibi makale yazmak içinde başlıca kurallar vardır:

En önemlisi SEO kurallarından olan imla kurallarına dikkat edilmesidir.

  • İmla hatalarını yapmamak için çok dikkatli olmalısınız. Eğer virgül gibi noktalama işaretlerini hatalı kullanırsanız anlam dağılmaları olur. Bunu şöyle örnek olarak açıklayabiliriz:

Hasta, doktora baktı. Hasta doktora baktı. Aslında birbirine yakın gibi de dursa birinde Hasta doktora bakmış anlamında oluyor. Diğerinde ise birisinin hasta olan doktora baktığını gösteriyor. İşte tek bir virgül bu şekilde anlam değişimine sebep olabiliyor.

  • Yazılacak olan konuda çok iyi bir şekilde bilgi sahibi olmalısınız. Böylece akıcı bir yazı yazabilirsiniz. Ve işveren de okuyucu da zevk alır böyle olunca sizde paranızı kazanmış olursunuz. Yeni şeyler okumayı seven insanlar için tamamıyla bir ışık olarak görünürsünüz. Eğer ki yazacağınız konular hakkında takılmalar yaşıyorsanız sizde makaleler olarak hayal gücünüzü kelime kalitenizi geliştirerek artırabilirsiniz. Bu yüzden birçok kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Biraz da önemli olan yaptığınız araştırmanın gerçekliğinin ne durumda olduğunun anlaşılmasıdır. Yani her siteden de bilgi almak sizi iyi yapmaz. O yüzden mümkün olduğunca okuduklarını özümseyerek kendi cümlelerinizi dökeceksiniz.
  • Cümleleri uzun tutmamaya çalışın. Özellikle bilimsel konularda okuyucu çok çabuk sıkılabilir. Kendi hayatınızdan parçalar katın. Örneğin; Yazarınız olarak ben videolar üzerinden bu bilgileri özümseyerek sizlere yazdım. Bu şekilde minik bilgiler vererek okuyuculuğu ve akıcılığı artırabilirsiniz.
  • Alt başlıkları çok iyi seçmelisiniz. Çünkü bazı makale okurları veya araştırmacılar sadece başlıkları okuyarak aradıkları yere göz atmaya çalışabilirler. İşte burada sizin yetkinliğiniz ve hayal gücünüz devreye giriyor.
  • Kesinlikle Copy-Pase(Kopyala-Yapıştır) yapmayınız. Çünkü eğer Google botlarına denk gelirseniz bütün emekleriniz boşa gider. Bunun yanı sıra işverenler açısından da kalitenizden ödün vermiş olursunuz.
  • Bilgilerinizi mümkün olduğunca dürüstlük kuralına göre yazınız. Çünkü eğer makaledeki konuyu anlatırken dürüstlük ilkesine aykırı davranırsanız muhtemelen birkaç sefer bunu yaparken fark edilince okuyucular tarafından hayal kırıklığı olabilirsiniz.
  • Yalın – Akıcı bir yazım stili uygulamalısınız. Çünkü okuyucu göz yoran akıl bulandıran yazılardan kaçmak ister. Bu yüzden giriş-gelişme-sonuç şeklinde kısa ve öz şekilde durumu özetleyiniz.
  • Google(arama motorlarına) yakalayacak şekilde içerikler tasarlayın. Google’ın çalışma şekli de aslında arayıcılar gibidir. Öz, kısa, net, özgün, araştırmacıya nokta atışı başlıklarla yol gösteren yazılar yazmak. Makale başlıkları, alt başlıkları iyi seçilmelidir. Başlıkla anlatılan uyumlu olmalıdır. Yani Google da tüm bunlara dikkat ederek sizleri üst sıralara taşıyor.
  • Son kontrolü mutlaka yapın. Çünkü kelime hataları, cümle düşüklükleri vs. mutlaka olacaktır. Bunlara müdahale edip düzeltmeler yapmak çok önemlidir.

Makale Yazarak Para Kazandıran Yollar Nelerdir?

Para kazanabilmek için internetten birçok yol var. Bu yollardan biri sitelerdir. Bu sitelere üye olarak denemeler sonucu kendinize birini belirleyebilirsiniz. Ben şahsi görüşüm olarak 5 yıldızlı bir şekilde “R10” diyebilirim. Yani https://www.r10.net/  işin ehli olarak sizi beklemektedir. Tabi bu sayfalara maalesef herkes üye olamıyor bunlar belli şartlar gerektirmektedir. Bu da sitelerin mümkün olunca seçkin olması için bir önlemdir. Ama eminiz ki üyelik arayan arkadaşlar forumlar, facebook adresleri gibi yerden bu konularda yardım alabilirler.

Üye olduktan sonra site kuralları çerçevesinde birçok alıcı ve satıcı ile tanışıyorsunuz. Bu makaleyi yazan biri olarak, ben de onlardan biriyim. Yani hakkını verdikten sonra herkes her yerde olabilir.

Bu site haricinde İyinet, Wmaraci gibi daha nice sitelerde de bu işleri yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sitelere üye olarak dürüstlük ilkesini unutmadan iş aramak

Bunlar haricinde Türkiye de iş aramanın yeni yolu olan eleman.net, kariyer.net gibi farklı sitelerden de bu işler ile ilgili ilanları bularak başvurular yaparak şirketlerle de çalışabilirsiniz.

SEO Şirketleri, Web Şirketleri, Reklam Şirketleri vb. yerlere ulaşarak iş başvurusunda editörlük başvurusunda bulunabilirsiniz.

Makale Yazarak Ne Kadar Kazanılabilir?

Bu soruyu sizler gibi ben de sormuştum, şimdi ise içerisindeyim ve geçimimi sağlıyorum. Makale yazarak para kazanmak sayesinde net bir geliriniz olmasa da bunun tamamen siz belirliyorsunuz. Minimum 1000-2000 arası makaleden kazancınız olmaktadır. Emin olun hiçbir şey planladığınız gibi gitmeyecek ama bu işlere başlarken pes etmemelisiniz. Şöyle söylemeliyim sanırım:

“Pes edeceksen başlama ve pes edeceğin zaman başardıklarını ve başaracaklarını planladığını hatırla.” benden size tavsiyedir.

Makale Herkes Tarafından Yazılabilir Mi?

Tabi ki makale herkes tarafından yazılabilmektedir. Bunları yazabilmek için herhangi bir tahsiliniz olmasından ziyade, iyi bir klavye kullanıcı olmanız yeterlidir. Herkes kaliteli makale yazabilir. Herkes para kazanabilir. Öyleyse herkes için makale yazarak para kazanmak mümkün. Herkes daha iyi olmak için daha çok makale okuyabilir. Önemli olan bu herkesin içinde olup olamayacağınızdır. Bu da sizin azminize bağlıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here