Ana sayfa Bilgisayar GRAFİK TASARIM YAPARAK PARA KAZANMAK

GRAFİK TASARIM YAPARAK PARA KAZANMAK

465
0
PAYLAŞ

Grafik Tasarım, bir mesajı bilgiyi iletirken yazının resimlerle, görsellerle süslenebilmesi için bir programda düzenlenmesidir.  Grafik tasarım bu sayede hayatımızın birçok yerinde bir istemeden de olsa yer almaya başladı. Bunlar davetiyeler, reklam broşürleri, seçim afişleri, reklam tabelaları gibi hayatımınız birçok noktasında yer alsa da çok fazla kullanıldığı için artık fark edilememektedir.

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım, kelimesi graphic design kelimelerinin, Türkçeye çevrilmesi ile ortaya çıkmıştır. Graphic kelimesi bildiğiniz gibi grafik anlamına gelmektedir. Peki, design kelimesi nedir? Design kelimesi dizayn anlamına gelmektedir. Dizayn anlamı ise tasarım anlamı ile eşdeğer bir anlam taşımaktadır. Birleştirecek olursak Grafik Tasarım adını almaktadır.

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

Grafik tasarım yapabilmek için belli programlar (Adobe Photoshop, After Effect, Corel Draw  vs.)  bilinmesi gerekmektedir. Bunların bilmek yeter mi sorusu kulağıma geliyor. Tabi ki de hayır müthiş bir hayal gücüne, renkleri anlamlandırmaya, bir arada olması gereken resimleri, nesneleri, çizimleri bir arada kullanmaya ihtiyacınız vardır. Bu yüzden herkes Grafik tasarımcı olamaz. Olsa da herkes aynı başarıyı sağlayamaz.

Grafik Tasarımcı Ne Yapar?

Grafik tasarımcı ne yapar sorusu herkes için merak edilen bir sorudur diye düşünüyorum. Bunun için grafik tasarımcı öncelikle müşteriler ile görüşme yapar. Ne istediklerini bir kâğıda sıralamalar halinde yazar. Böylece az çok kafasındaki şablonu çıkartabilir.  Daha sonra müşterinin istekleri ve kafasındaki şablonlar dahilinde çizimlerine başlar. Çizimler ve düzenlemeler için gerekli birkaç programla hayal gücünü de buna ekleyerek tasarımı yapar ve ortaya koyar. Ortaya koyduğu tasarıma bir eleştirmen gözü ile bakarak kafasına yatmayan yerleri düzenler. Bu sürecin bir paragrafa sığması sizi yanıltmasın. Bu işlem saatlerce, günlerce, hatta aylarca sürebilir.

Nasıl mı?

Hadi başlayalım. Eğer ki bir tasarımcı bir logo tasarımı yapıyorsa bunun için çok önemli ince ayrıntılara dikkat etmesi gerekir yaptığını bir daha, bir daha defalarca düzeltmelidir. Çünkü vereceği özgün yapıta gelecek her eleştiri onu yükseltecek veya alçaltacaktır. Yükselmek neyse de, alçalmak bir tasarımcı için çok fazla gurur kırıcı bir durumdur. Bu yüzden bir logo için yeri gelir günlerini bile verebilir. Bu durumun haricinde Grafik tasarımcı bir reklam filmi veya fotoğraf çekimlerinde yer alıyorsa bu haftalarını alabilir. Montaj düzenleme vs. gibi bütün işleri yapabilmek için bu bölümde sanat yönetmenliği de yapabilir. Aynı şekilde bunları aylar sürecek dizi bölümleri sürecinde de yerine getirebilir. Bu yüzden tasarımı belli kalıpların içine sokmak onu özgünlükten alıkoyarak, bağlı tasarımlar ortaya çıkarmasına sebep olur. Hal böyle olunca tasarım istenildiği kadar kusursuz ve özgün olamaz.

Grafik Tasarımcıda Neler Olmalıdır?

Üst kısımda yüzeysel olarak bu duruma değinmiştik. Bir de şöyle yazalım. Şekil-Zemin ilişkisini kavrayabilmeli, renkleri ve şekilleri detaylı bir şekilde ayırt edebilmeli. Hayal gücü ile özgün projeler ortaya koymalı. Bir çok sanatsal alanla ilgilenmeli, bilgi sahibi olmalıdır. Sonuncu ve olmazsa olmazı işte kesinlikle yeniliklere açık (yeşil şapka takabilecek) bir kişiliğe sahip olmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here