Ana sayfa Bilgisayar GİZLİ MÜŞTERİ OLUN

GİZLİ MÜŞTERİ OLUN

1184
0
PAYLAŞ

Gizli müşteriler sayesinde mağazalar ve şirketler düzenli bir şekilde işlemektedir. Böylece müşteriler aradıklarını bulabilmek için gerekli ilgiyi görürler ve satışlarda kolay kolay düşüş görülmez. Başka açıdan şirket hep en iyiler arasında yer alır. Aslında bu kişiler belirli zamanlarda, habersiz ve belli olmayacak şekilde giyinen davranan normal müşterilerdir. buna biz Gizli Müşteri diyoruz.

Gizli Müşteri Nedir?

Şirketlerin adına, kendi personellerini denetlemeleri aracılığı ile yaptığı performans testini uygulayan belirlenmiş bir kişidir. Bu kişiler belirlenirken başvuruların değerlendirilmesi sonucu seçilmektedirler. Gizli olarak tabir edilen müşteriler şirketlerin kendi prensiplerine göre verdikleri isimlerle de bilinmektedirler. Örnek olarak Gölge Müşteri, Gizli Denetleyici vb. diyebilirim.

Görevi Nedir?

Bu müşteriler çalışanları, mağazayı, şirketi, kurumu, hatta üst düzey yöneticileri bile değerlendirerek puan verir. Bu puana göre şirket diğer kendi kurumları arasında bir sıraya girer. Ve bu sıraya göre çalışanların ve üst düzey yöneticilerin çalışma durumları, emekleri, çabaları net bir şekilde ortaya çıkar. Bu da şirkette devamlı gizli müşteri olabileceği izlemini ortaya çıkartıp daha kusursuz çalışılmasına ve şirketin kurallarına sadık kalınmasına sebep olur.

Özetle

Mağazaya gelerek incelemeler yapar.

  • Müşteri ile ilgilenme durumu,
  • İstenilen ürün veya durum ile bilgileri kontrol etme,
  • Krize yönelik pratik çözümler bulma,

gibi yaptığı liste ile çalışanları denetler.

Gizli Müşteri,
  • ürün şikâyetleri hakkında not alma,
  • çalışanlara sorular sorma,
  • çalışanlara sert müşteri izlenimi ile yaklaşma,

durumlarda da kendi belirlediklerini notlar halinde yazarak şirketi denetler.

 

Ne Kadar Kazanır?

Gizli Müşteri, çalıştığı yere bölgeye saatlere göre ücretlendirme ile para kazanır. Bu da işin kişiye göre maddiyatının değiştiğini göstermektedir. Part-Time(Yarı-Zamanlı), Full-Time(Tam-Zamanlı) gibi çalışma şekillerini belirleyebilirler. Ortalama saatlik 10TL ile  50TL arası kazanç sağlayabilirsiniz. Aylık tabloda hesaplayınca 300TL-1500TL arası her gün bir saatinizi ayırarak hatta düzenli olarak ağırlık verirseniz aylık 2000TL’yi geçecek gelirlere çok rahat ulaşabilirsiniz.

Nasıl Olurum?

Gizli müşteri olmak için herhangi bir şart yoktur. Sadece bir şirket nasıl bir müşteri kitlesine hizmet veriyorsa, gizli müşteri de o şekilde bir müşteri olmalıdır. Sırf bu sebeple çalışan ajanslar, danışmanlık firmaları gibi bir çok yere başvuru yapılabilmektedir.

Ayrıca gizli müşteri, seçici, ayrıntılara dikkat eden, dikkatli olmalıdır. Gizli müşteriler gezmeyi, dolaşmayı, seyahat etmeyi seven, hafızası çok iyi olan öğrenciler, öğrenciler, ev hanımları, iş kadınları hatta iş adamları bile olabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here