Ana sayfa Network Marketing FREELANCE İŞ ALIN EK GELİR ELDE EDİNİN

FREELANCE İŞ ALIN EK GELİR ELDE EDİNİN

1219
0
PAYLAŞ

Freelance iş alın, çünkü eğer böyle bir alırsanız muhtemelen kendinize göre bir zaman ve çalışma sistemi belirleyeceksiniz. Bu da sizin için birçok şirkette çalışırken zorlandığınız durumları yaşamanıza engel olacaktır. Nasıl mı? Şöyle ki eğer freelanca çalışırsanız başınızda herhangi bir patron olmayacak size emir verecek biri olmayacak, işe geç kalma durumunuz, trafiğe bağlı olmayacak gibi birçok şeyi sıralayabiliriz. Peki, Freelance ne demektir, Türkçe anlamı nedir.

Nedir?

Freelance, serbest(bağımsız) çalışmak anlamına gelmektedir.  Kelimenin anlamı İngilizceden gelmektedir. Bağımsız, serbest anlamına gelen free kelimesi ve mızrak anlamına gelen lance kelimesi ile birleşerek yeni bir anlam ortaya çıkarmıştır. Türkiye’de “Serbest Meslek Sahibi” olarak da bilinmektedir. Freelance çalışmak sözünü söyleyince insanlarımızın “Oh ne rahat!”, dediklerini duyar gibiyim. Ama unutmayalım ki her dağın bir de görünmeyen kısmı vardır. Biz biraz size bunlardan bahsedelim. Freelance çalışırken belirttiğim gibi sizin neyi nasıl yapacağınıza karışan yoktur. İstediğiniz işi istediğiniz saatte, istediğiniz yerde, istediğiniz şekilde tasarlayabilir, yapabilir, hazır hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte maaşınızı veren birisi de yoktur. Sigorta işlemleriniz, ihtiyaçlarınız ve herhangi bir şey işvereni ilgilendirmez. İşte aslında bütün her şey burada netleşiyor. Siz yaptığınız işte ne kadar iyi olur ve kendinizi geliştirirseniz o kadar çok gelir edersiniz. Fakat aksi takdirde de bir o kadar maddi sıkıntı çekersiniz. Bu yüzden işinizde azimli, dürüst, saygılı olacaksınız. İşinizi verdiğiniz sürede veya vereceğinizi söylediğiniz şekilde tamamlamalısınız. Yani geçim sıkıntısı yine olacaktır ama sevdiğiniz işi sevdiğiniz süre veya belirlediğiniz süre kadar yapacaksınız.

Özel tasarımcılar, SEO makale yazarları, grafikçiler, tercümanlar gibi birçok alanda çalışan freelance kişiler geçimlerini saat üzerinden veya projelerinin durumuna göre kurallar üzerinden fiyat belirleyerek yaparlar. Bu durumda aynı anda hem kendi muhasebecisi, hem kendi işinin sahibi(patronu) olabilirler.

Bazı firmaların freelance çalıştırmak işlerine gelmektedir. Çünkü dönemlik çalışmalar birikmiş çalışmalar esnasında tıkanmalar veya fazla ücretler vermemek amacı ile freelance çalışan aramaktadırlar. Bu da hem müşteriye hem çalışana yarıyor. Freelance çalışanlar diğer iş yerlerinde sigortalı vb. çalışanlara göre düşünülünce kendi çabalarına ve birikimlerine göre daha az veya çok kazanabiliyorlar. Sabit bir gelirleri ve bağlı oldukları kurumlar olmadığı için eğer ki işveren ile ilgili bir problem olursa yollarını ayırabilirler. Bununla birlikte, freelance çalışanların işveren seçenekleri iş alma durumları kendilerine bağlı oldukları için özel bir şirkette çalışanlar gibi maaş alamama gibi birçok durumdan da kurtulmuş olurlar.

Nasıl İş Alınır?

Kısaca değinmek gerekirse iş alabilmek için önce hangi konuda yetkinliğinize göre iş aradığınızı belirleyip yeni düzene göre ilerleyen internet çağından faydalanabilirsiniz. Bunun için yapacağınız tek şey doğru zaman da doğru siteler veya forumlarda doğru araştırmalar yapmaktır. Size bir örnek olarak vereceğim site https://www.r10.net/ adresidir bu siteden birçok konuda yardım alabilirsiniz. Siteye üye olabilmek için bir domain adresine ve davetiye koduna sahip olmalısınız.

Yani freelance çalışmak şahsi görüşüm olarak bir çalışma stili değil bir yaşam tarzıdır. Ve hakkını verdiğiniz sürece hakkını alacağınız kendinizi geliştirdiğiniz sürece var olacağınız kocaman bir hayattır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here