Ana sayfa E-Ticaret E-MAİL PAZARLAMACILIĞI YAPARAK PARA KAZANMAK

E-MAİL PAZARLAMACILIĞI YAPARAK PARA KAZANMAK

371
0
PAYLAŞ

İnternet ortamının kullanımı arttıkça firmaların çoğu reklam, blog ve haber sitelerini çok fazla alanda kullanmaya başladılar. Bu da doğal olarak, reklamcılığın da gelişmesine sebep oldu. Hâl böyle olunca da reklam videoları, web sitesi bannerları, site reklam alanları gibi yerlerde aktif şekilde nice çalışmalar yapılmaya başlandı ve hala da devam ediyor. E-mail pazarlamacılığı da bu sektörün önemli yöntemlerinden biri.

Durumun böyle gideceğinin görülmesi üzerine, birçok kuruluş ve şirket adına e-mail kullanımı çok önemli bir yer almaya başladı. Hatta kısa sürede e-mail çeşitliliği arttı. Tüm alanları e-mail adresleri ile kapladı. E-mailin kapsamı bu kadar artınca da e-mail pazarlamacılığı çok iyi bir reklam aracı haline geldi. Şirketlerin, firmaların, kurumların yaptıkları işe göre, reklam şirketleri uygun içerikli mailler hazırlayarak gönderimlere başladılar.

E-Mail Pazarlamacılığı Nedir?

E-mail pazarlamacılığı, firmanın yeni ürün, kampanya, tanıtım gibi birçok pazarlama mesajlarını istenilen, kararlaştırılmış kitleye ulaştırması için yapılan bir çalışma biçimidir. E-mail pazarlamacılığı bütçe bakımından reklam vermek için çok maliyetli olmaması aracılığı ve belli zorunluluklar olmaması sebebi ile çok tutulmaktadır.

E-Mail Pazarlamacılığının Faydaları

E-mail tercih edilmesinin sebebi firmaların bunlardan birçok şekilde faydalanmasıdır. Bunları şu şekilde maddeleyebiliriz:

-Potansiyeli yüksek müşterilere mesajlar daha hızlı ve düşük maliyetlerle ulaşabilir.

-Eski sistem posta sistemlerinden daha az maliyetlidir.

-Yatırılan paralar rahat bir şekilde kontrol edilebilmektedir.

-E-mail saniyeler içerisinde müşteriye ulaşabilir.

-Atılan mesajlar müşteriye anlık şekilde iletilmektedir.

-Belli sürelerle gönderiler otomatik şekilde yollanarak maliyetten ve vakitten tasarruf edilebilmektedir.

E-mail kullanıcıları maillerini düzenli periyotlarla kontrol ederler. Bu durumdan dolayı da hem doğa dostu(kâğıt harcanmadığı için) hem de düşük maliyetli olmaktadır. Saydığım maddeler dâhilinde e-mail reklamcılarına da kullanıcılarına da çok fayda sağlamaktadır.

E-Mail Pazarlamacılığının Zararları

E-mail pazarlamacılığı ne kadar güvenilir olsa da bunları kötü niyetli olarak kullanan kişiler olması, mailler veri tabanına gönderilse bile bunlara farklı yollarla müdahale ederek spam adı verilen data virüsleri gönderiyorlar. Bu da müşteriler açısından çok büyük problemlere ve tıklanmaların azalmasına sebep oluyor. Şahsen ben bu durumdan dolayı gelen maillerin para kazandırdığını bilmeme rağmen bilgisayarımı ve verilerimi riske atmamak amacıyla direk spamlıyor veya siliyorum.

Böyle olunca gerçek e-mail pazarlamacıları da bu durumdan maalesef mustarip oluyorlar. Ama dediğim gibi kendimi riske atamam. Neyse konumuza dönelim umarım daha iyi yazılımlarla bu açıklar kapatılabilir.

Hakkıyla işini yerine getiren birçok firma bu durumdan sebep iş hayatında sıkıntılar çekebilmektedirler. Devamlı müdahaleler sonucu iyileştirmeler yapmaktadırlar. Ama aynı şekilde kötü niyetli kişilerde devamlı yeni yazılım açıkları ile bunu sürdürmeye devam etmektedirler.

Kullanıcılar açısından düşününce de gönderileri ayırt edemedikleri için bu duruma düştüklerinde şirketlerin üstüne giderek şikâyette bulunmaktadırlar.

İzinli E-mail Pazarlamacılığı

İzinli e-mail pazarlamacılığı e-mailin zararlarını en düşüğe indirmek için çıkartılmış bir sistemdir. İzinli e-mail pazarlamacılığı sayesinde kullanıcıların mesaj beklediğini belirten durumu gören reklam şirketleri veya kuruluşlar mesajlarını rahatlıkla gönderebilir. Veri tabanına gönderilen

E-mail kullanırken karşınıza çıkabilecek isimler:

Auto-Responder : Bilgisayar programıdır. E-maillere verdiği cevapları otomatik vermesi en önemli özelliktir.

Bounce message : E-mailler atıldıktan sonra karşı tarafa ulaşmadığı sürece size geri bildirimde bulunmaya yarayan bir özelliktir.

Click-through rate : Atılan e-mailde tıklanan reklamın ortalamasını göstermeye yaramaktadır.

Double opt-in : E-maili kabul edeceğine dair kullanıcıdan iki kez onay alıyor.

Open rate : Atılan e-maillerin görüntülenme oranını gösteren programdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here